Düğün Fotoğrafçıları Fiyatları ve Fiyat Farkları.

Home / Genel / Düğün Fotoğrafçıları Fiyatları ve Fiyat Farkları.

Düğün Fotoğrafçıları Fiyatları ve Fiyat Farkları.

 

Evleniyorsunuz ve bu mutlu gününüzü ölümsüzleştirecek bir düğün fotoğrafçısına ihtiyacınız var. İlk adım olarak bir fotoğrafçı araştırması ile başlanır ve fiyatlar alınır işte , Birde bakarsınız ki verilen albümler aynı olmasına rağmen fiyatlar arasında çok uçuk rakamlar vardır.Neden düğün fotoğrafçıların fiyatları değişiyor biraz anlatmak istedik.

Neden kağıt üzerindeki paketler aynı, fakat anlaşma fiyatları fotoğrafçılar arasında fark gösteriyor bir diğeri ucuzken neden diğer fotoğrafçı çok uçuk rakamlar istiyor.

Aslında bu fiyatlar farklarının bir çok sebebi var ve ufak bir açıklama ile konuyu biraz daha açalım.

 

ÖNCELİKLE TABİKİ DENEYİM.

Hemen hemen tüm yeni düğün fotoğrafçıları bir portföy oluşturmak için başlangıç aşamasında çok dip fiyatlara fotoğraf çekebilirler böylece en dip fiyatları eline yeni bir fotoğraf makinası almış hevesli arkadaşlarımız tarafından çekilmektedir. Fakat burada talihsiz bir durum kaçınılmaz düşünün müthiş çekim manzaraları ve çiçekler için iyi bir göz olsa bile deneyim olmadığından dolayı, bol bol hatalar yapılacak ve sizin özel gününüz kötü sonuçlar ile sona erme olasılığı çok yüksek. Düğün çekimi hızlı tempolu ve öngörülemeyen bir çok detay çekimi etkileyebilir harika bir düğün çekim için iyi fotoğraf çekmek her zaman yeterli değildir aynı zamanda da olası aksaklıkları sezinleyebilecek bir deneyim şart olmalıdır.

Yani kendinize sorun: Ben henüz öğrenme ve tecrübe aşamasında olan bir kişi tarafından değerli ve bir daha yaşanmayacak bir anıyı emanet ederek risk alacak kadar zenginmiyim diye?

 Ne o güzel güne geri getirecek? Ne de sizi mutlu edecek zaten o gün her şey sizin mutluluğunuz üzerine kurgulanmıyor mu ?

Oysa ki   düğün fotoğrafları baktığınızda size ustalıkla düğün gününün tüm duygularını ve ayrıntıları yansıtabilecek fotoğraflarınız olmasını istemiştiniz.

Ekipman

Dijital çağda yaşıyoruz ve giriş seviyesi Dijital Fotoğraf Makineleri ve lens kitleri düşük fiyatlar ile başlıyor ve bir düğün fotoğrafçısı olma adayı için (ya da part-time düğün fotoğrafçısı demeliyim) bu ekipmanları edinmesi pek de zor değildir.

İyi profesyonel donanıma sahip bir fotoğrafçı deneyiminin yanı sıra üst düzey makine , lens gurubu ile birlikte gerektiğinde iyi aydınlatma sağlamak için ekipman anlamında daha zengin içeriklere sahip olan insanlardır ve gerçek anlamda çalışmalarını inceliyorsanız aradaki bariz farkları fark edebilirsiniz.  Ucuz bir fotoğrafçı muhtemelen giriş seviyesinde veya başka bir donanıma sahip olan fotoğrafçılardır. Şöyle düşünelim iyi bir düğün fotoğrafçısının ekipmanlarını bir günlüğüne kiralayacak olsanız giriş seviyesinde olan bir düğün fotoğrafçısına yaptıracağınız çekim ücreti kadar bedel ödemek zorunda olurusunuz. Ama profesyonel bir düğün fotoğrafçısı ile anlaşmanız durumunda böyle bir durum söz konusu dahi olmaz.

Fotoğraf makinası ve ekipman gerekli olanların sadece yarısıdır. Bir de perdenin arka tarafı vardır .o muhteşem günde çekilen fotoğrafların düzenlenmesi de gerekmektedir. Ucuz fotoğrafçılar bu tarz çalışmalar üzerinde çalışmak için iyi bir düzenleme yazılımı, kaliteli bir bilgisayar ve gerçek renkleri görebilecekleri monitör için büyük miktarda para harcamazlar. Hatta aradan birkaç yıl geçince oldu ki dijital ortamdaki fotoğraflarınızı kaybettiniz ve fotoğrafçınızdan talep ettiğiniz muhtemelen alacağınız cevap pc yandı , patladı , silindi tarzında olacaktır.

Zaman

Tüm pahalı fotoğrafçılar hiçbir zaman fotoğraf makinasından çıkan fotoğrafları olduğu gibi baskıya göndermezler.  Her bir fotoğraf üzerinde özenle çalışıp baskıya en uygun kalite ve kendi tarzını yansıtabilmek için gerekirse saatlerce çalışırlar.. Bu tarz bir bilgi oluşumu için ise fotoğrafçın sürekli kendini yeniler ve fotoğraf çekmede harcadığı saatlerden daha fazlasını ar ge çalışmaların da harcalar. Düğün fotoğrafı çekmek fiziksel hareketin sadece işin % 15’ini oluşturduğunu biliyormuydunuz ?  Fotoğraf ve üretilen albümlerin düzenlemesi başka bir büyük parçanın oluşturulmasında ayrı bir zaman dilimi içerisinde gelişmektedir. Zamanlama ,yönetim, pazarlama ve gibi bir çok işlemi yapmak zorunda olup ayrıca miktar harcanmaktadır. 

Deneyim

Ancak tecrübe ile elde edilebilir bazı beceriler vardır. Beklenmedik hava değişiklikleri, ekipman yetersizliği, kazalar, gecikmeler – tüm her şey planlandığı gitmez Bazen bu durumdan dolayı motiveniz düşebilir.  Ama deneyimli fotoğrafçı için, bu durumlar kolayca aşılmaktadır Bu sorun deneyimi ile birlikte çözme becerilerimiz kullanarak sıfır risk almadan mutlu olmamızı sağlamaktadır. Deneyimli bir fotoğrafçı ile anlaştığımızda sadece, fotoğraf almış olmuyorsunuz aynı zamanda o da bir bilgi ve deneyim ve tecrübe birikimine fark etmeden satın almış oluyorsunuz.

Kalite

Bir düğün fotoğrafçısı sizi düğün gününüze ait 300 -500- ve hatta 1000 fotoğraf verebilir. Ama burada önemli olan esas fotoğraf adedi değil çekmiş olduğu fotoğrafın kalitesidir. Eğer 40 fotoğraf ile sizin düğün gününüzü anlatabiliyorsa büyük başarı olduğunu belirtmek isteriz.

Kaliteli bir düğün fotoğrafları isteniyorsa , ki bu sizin hakkınız O zaman bu yazıda biraz sizlerde fikir oluşmasını sağlamış olacağımızı düşünüyoruz.

Kısaca

  • Deneyimli düğün fotoğrafçıları her kuruşana değer, çünkü:
  1. Onlar bir fotoğrafçı değildir. Sizin duygularınızı yansıtan birler sanatçıdırlar.
  2. Deneyim, beceri, samimiyet ile düğün fotoğrafçılığı üzerine yüzlerce görsel inşaa etmişlerdir.
  3. Üstün kaliteli uç noktalarda fotoğraflarınız olması için profesyonel ekipman kullanır!
  4. Emin olunuz ki Fotoğraflarınız üzerinde yüksek standartlarda kaliteli fotoğraflarınız olması için daha fazla zaman harcıyor!
  5. Her an talep edebileceğiniz yedek fotoğraflarınızı güvenli yerlerde saklıyorlardır.
  6. Ve gerçek anlamda ekipleri olup tam bir aile edası ile çalışabilmektedirler.

“Uzun yıllar sonra … Düğün fotoğraflarınıza baktığınızda aklınıza ilk gelen fiyatlar değil o an ki duygular olacaktır.

 

Comments(0)

Leave a Comment