Düğün Öncesinde Yaşanan Sorunların nedenleri

Home / Genel / Düğün Öncesinde Yaşanan Sorunların nedenleri

Düğün öncesinde yaşanan sorunların nedenleri

Düğün hazırlıkları hem bedenen yoran hem de ruhen insanları zaman zaman içinden çıkılmaz bir hale getirir. Düğün hazırlıklarında gelin ve damat dışında bütün aile fertleri de işin içine girdiğinden dolayı zaman zaman gerilimler yaşanır. Yaşanan gerilimlerin çoğu zaman kısa sürede anlatılsa da bazı durumlarda bu sorunlar çiftler  arasında büyük sorunlara neden olabiliyor. Bu durumda iki tarafında bu süreçte gençlere yardımcı olurken sınırlarını belirlemeleri işlerin daha kolay ilerlemesine yardımcı olacaktır. Düğün iki gencin hayatını birleştirdiği bir tören olması nedeni ile gençlerin en güzel günlerinden sadece bir tanesidir ve bu gün onlara özeldir. Bu nedenle düğün hazırlıkların yapılması gerekenler onların istekleri doğrultusunda yapılmalıdır. Ancak bu şekilde onlar için özel bir gün haline gelebilir. Aksi durumda aileler arasında verilen kararlar gençleri mutlu etmeyeceğinden düğün de mutsuz olacaklardır. Düğün öncesinde uzun ve yorucu bir dönem söz konusu olduğundan bu durumda mutlaka bazı noktalarda anlaşmazlıklar olacaktır. Ailelerin karışması ya da eksik kalan hazırlıklar çift arasında yeterince gerilime neden olacağından bu durumda aile fertlerinin bu dönemde yatıştırıcı bir tavır sergilemeleri daha doğru olacaktır. Düğün için yapılan alışverişler sırandan istenen şeyler yerine farklı şeyler alınması da özellikler gelinler açısından gerilim oluşmasına neden olabilir. Bunun için sonuçta alınan şeyler çiftin kullanacakları şeyler olacağından mümkün olduğunca onların istekleri doğrultusunda olmalıdır. İki farklı ailenin birleşmesi anlamına da gelen düğünler çoğu zaman hazırlık aşamasında aşılmaz sorunlara neden olacağından bu dönemde dikkatli olunması ve biraz daha olaylara ılımlı yaklaşılması gerekir.

Düğün hazırlıkları sırasında yapılacak olan seçimler oldukça önemlidir. Her iki tarafı da memnun edecek seçimlerin yapılması gerekir. Bu dönem yorucu olması nedeni ile özellikle düğünün yaklaşması ile sinirler daha da hassas olabileceğinden dolayı düğüne az zaman kala herkes gerilim konusunda oldukça hırçın davranışlar sergileyebilir. Bu dönem aslında çiftlerin en mutlu günlerinde yapılan bir hazırlık dönemidir ve seçilen her şey onların mutlu bir yuvada yaşamasını kolaylaştıracak şekilde belirlenmelidir. Bunun için özellikle çiftin istekleri doğrultusunda hazırlıklar yapılırsa sorunsuz bir şekilde bu dönem atlatılabilir. Düğün öncesinde ev seçimi, balayı, düğün mekanı, gelinlik ve damatlık seçimi, ev eşyası seçimi, takı seçimi, kına hazırlıkları, kuaför seçimi ve daha birçok konuda tartışmalar olabilir. Herkes kendi istediği olsun ister. Özellikle gelin ve damadın anneleri arasında bu dönemde kendi istekleri olması konusunda direnmeler olması durumunda tansiyon yükselmeleri olacağından bu durumda herkesin birleştirici ve bütünleştirici bir tavır sergilemesi ortamı yumuşatabilir. Aksi durumda gerilimler tartışmalara dönüşebilir ve bu durumda çiftin mutluluğuna gölge düşürebilir. Biz Türk milletinde kayınvalide ne derse o olur düşüncesi özellikle gelinler açısından yıpratıcı bir tutumdur. Bu durumda kayınvalidenin olaylara fazla karışması halinde gelinlerde gerilim söz konusu olacağından bu durumda düğüne yansıyabilir. Bu dönemde ailelerin birbirini yakından tanıması ve birbirlerinin isteklerine tolerans göstermeleri yaşanacak olan gerilimlerin önüne geçilmesini sağlayabilir. Genç çiftin biraz alttan alması da olayların büyümemesini sağlayabilir. Ama düşünülmesi gereken aslında bu dönemin sonunda iki insanın hayatlarını birleştirecek olmalarıdır ve bu durum iki tarafında mutluluğu olacağından hazırlıklar yapılırken birbirini kırmadan bu dönemi atlatmak gerekir. Düğün öncesinde yaşanan bu sorunların asıl nedeni aslında uzun ve yorucu bir dönme olması ve bu dönemde sinirlerin iyice bozulmasıdır. Gençler yaklaşan düğünün telaşı ile daha çabuk sinirlenebilir ve yapılan her girişimi doğru da olsa yanlış algılayabilirler. Düğün öncesinde söz, nişan ve kına organizasyonlarının da olması bu durumu daha da arttırabilir.

Düğün sonrası balayı hazırlıkları ve ev donatmak için A’dan Z’ye alınan eşyaların seçimleri gibi olaylarda düğün için daha da yorucu bir dönem anlamına gelir. Bu dönemde çiftin yakın arkadaşlarının yardımcı olması da işlerin daha hızlı ilerlemesine ve hazırlıkların hafifletmesine yardımcı olur. İyi dostları olanlar bu dönemde yapmak istediklerini daha rahat bir şekilde yapabilir. Sonuçta arkadaşlar bu günler için vardır ve yardımcı olmak onların en iyi görevlerinden biridir. Sevdiğiniz kişilerin mutlu olması ve bu mutlulukta sizinde payınızın olması sevincinizi daha da arttıracaktır. Bunun için bu dönemde en yakın arkadaşlara da oldukça fazla göre düşüyor. Düğün hazırlıklarında yapılacak olan bütün seçimler evlenecek olan çiftin daha da mutlu olmasını sağlamak için yapıldığından özellikle onların istekleri doğrultusunda seçimler yapılması önemlidir. Onların istemedikleri şeylerin seçilmesi bu özel günde çiftler arasında sorunlar oluşturabilir. Gelin ve damatta düğün stresi nedeni ile kendi aralarında ufak tefek sorunlar yaşayabilir. Ama bu durumlar bütün çiftlerin arasında olabileceğinden geçici sorunlardır. Düğün telaşı bittikten sonra bütün bu streste bitmiş olacaktır. Düğün öncesinde anılar oluşturmak için yapılan düğün fotoğraf çekimlerinin çiftin istediği şekilde yapılması gerekir. Sonuçta bu fotoğraflar çiftin daha sonra baktığında bu özel günün her karesini hatırlamalarını sağlayacaktır.

Comments(0)

Leave a Comment